niedziela, 21 stycznia 2018

Sun Moon Lake - listopad 2017 (Tajwan)

Tajwańska Kolej Dużych Prędkości (Taiwan High Speed Rail) łączy Tajpej z Kaohsiung. Dobrze zorganizowane pociągi mkną z maksymalną prędkością 300 kilometrów na godzinę. Jednym z nich jedziemy do Taichung. Następnie wsiadamy do lokalnego autobusu i w okolicach południa jesteśmy nad Sun Moon Lake. Największe jezioro na Tajwanie oferuje wiele atrakcji. Wyciszenie w przyrodzie, świeżą herbatę z okolicznych plantacji, szlaki turystyczne wijące się w górach, rejsy łodziami, jazdę koleją gondolową, malownicze świątynie, centrum kulturalne tajwańskich aborygenów. My wybieramy wyciszenie z herbatą i krótką wędrówkę po górach.

"Sun Fog Hotel" znajduje się nad samym jeziorem (Zhongshan Road, centrum turystyczne Shuishe). Mieszkamy w budynku na śródziemnomorską nutę z wnętrzami w marynistycznych klimatach. Wyjątkowo przytulne miejsce z kojącym widokiem. Obsługa według rezerwacji mówi teoretycznie po angielsku. Ale to takie małe oszustwo, które chyba jest częste w usługach hotelarskich na Tajwanie. Bo wystarczy odrobina technologii by zrozumienie stało się rzeczywistością. Człowiek na recepcji z wielką wprawą odpala na smartfonie Tłumacza Google i zaczyna po chińsku mówić do urządzenia. Za chwilę już wszystko wiemy. Angielskie zdania płyną do nas głosem i tekstem. Kiedy okazuje się, że w naszym pokoju jest mrowisko, robimy podobną akcję. Nowy lokal dostajemy w mgnieniu oka.

Język angielski jest uniwersalną cienką linią, która łączy ludzi na całym świecie. Tutaj staje się to takie wyraziste. Kiedy ta linia zostaje przerwana, zaczyna się nieporozumienie. Na szczęście Tajwańczycy to otwarci ludzie. Wiele informacji jest uniwersalnych również w języku migowym. Obrazki też bywają pomocne, tak jak chińskie transkrypcje w przewodniku. No i w końcu jest technologia, która naprawdę zaczyna przynosić zaskakujące rezultaty. Bariera językowa zanika na naszych oczach. Ciekawe, co będzie następne.

Taichung THSR Station. Pociąg typu Shinkansen...

...seria 700T.

Sun Moon Lake. Świątynia Wenwu.

Sun Moon Lake...




Sun Moon Lake. Restauracja "Jin Du" (Zhongshan Road, centrum turystyczne Shuishe). Bardzo domowe jedzenie.


Sun Moon Lake. Świątynia Longfeng...




Sun Moon Lake. Szlak Maolanshan. Popołudniowy rekonesans...


Sun Moon Lake. Centrum turystyczne Shuishe...


Sun Moon Lake. Poranne wyczekiwanie na wschodzące słońce...






Sun Moon Lake. Idziemy szlakiem Maolanshan. Oglądamy dziką przyrodę, plantacje herbaty, tabliczki z ostrzeżeniami o jadowitych wężach i pszczołach oraz malownicze panoramy jeziora...





Sun Moon Lake. Centrum turystyczne Shuishe leży na terenie gminy wiejskiej Yuchi. Jest to główna baza wypadowa w okolice z pełną infrastrukturą miejską na bardzo małej przestrzeni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz