niedziela, 11 maja 2014

Slane, Bective, Trim, Tara - grudzień 2013 (Irlandia)

Naszą bazą w Irlandii jest miasto Dundalk. Leży ono na północno-wschodnim wybrzeżu Irlandii, niedaleko granicy z Irlandią Północną. Jest to dobre miejsce na wypady w północne rejony zielonej wyspy. Sam Dundalk jest raczej mało ciekawy. Może kiedyś zagłębimy się w to miasto, lecz teraz nie mamy na to czasu.

Zaczynamy od hrabstwa Meath. Dzień jest krótki, więc się spieszymy. Początek jest trochę niedbały. W miejscowości Slane oglądamy z daleka zamek. Jest on zamknięty dla zwiedzających. Raz do roku odbywają się tutaj wielkie koncerty - teren wokół zamku może pomieścić około 80 tysięcy ludzi. Grali tu m.in. Thin Lizzy, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Queen, Guns N' Roses, Neil Young, Bryan Adams, U2, Stereophonics, Oasis... Zamek Slane to jedyna rzecz, którą oglądamy w tym miejscu. Nie docieramy do pagórka, na którym rzekomo św. Patryk w 433 r. zapalił znicz paschalny. Więc nie widzimy ruin kościoła z XVI wieku. A podobno warto je zobaczyć...


Zamek Slane.


Drugi przystanek tego dnia jest przypadkiem. Jedziemy leniwie po zielonych irlandzkich drogach, gdy nagle po lewej stronie samochodu pojawiają się nam szare ruiny. Są to pozostałości Opactwa Bective. Zostało ono założone przez Zakon Cystersów w 1147 roku. Ruiny są ogólnodostępne, a zwiedzanie jest darmowe. Obok nich znajduje się bezpłatny parking.

Ruiny Opactwa Bective...W 1995 roku, w surowych wnętrzach Opactwa Bective, Mel Gibson kręcił film "Braveheart".
Opuszczamy Opactwo Bective i po przejechaniu około 8 km docieramy do miasteczka Trim. Tutaj najbardziej interesują nas ruiny zamku. Zamek Trim to największy tego typu obiekt w Irlandii. Jego budowę rozpoczęto na początku XII wieku. Obecnie jest to ruina, którą można zwiedzać po zakupie biletu. Ale my jej nie zwiedzamy. Zamek jest zamknięty w okresie świątecznym, więc obchodzimy się smakiem... Oglądamy jego najbliższe okolice i ruszamy dalej. Na całe miasto Trim nie starcza nam czasu.

Żółta Wieża w miasteczku Trim...


Mostek nad rzeką Boyne, a po lewej majaczą ruiny Zamku Trim.

Miasteczko Trim. Owcza Brama - pozostałość po XIV-wiecznych murach obronnych.

Miasteczko Trim. Rzeka Boyne.

Ruiny Zamku Trim...


Mel Gibson nakręcił wiele scen do filmu "Braveheart" na Zamku Trim.

Ruiny Zamku Trim - wejście.


Ostatni przystanek tego dnia to Wzgórze Tara. Jest to tradycyjne centrum religijne i polityczne Irlandii. Największe znaczenie osiągnęło w I tysiącleciu naszej ery. Wówczas, jak mówi tradycja, była to siedziba tzw. "wysokiego króla". Wzgórze Tara obrosło w wiele legend. Tutaj prawda historyczna przeplata się z mitami. Szacuje się, że miejsce to mogło być zasiedlone (z przerwami) przez około 5 tysięcy lat. Przez ten czas było światkiem wielu ważnych wydarzeń, które mocno wpłynęły na dawne społeczności Irlandii. Z pewnością echa tych historii wciąż szumią pośród łąk Wzgórza Tary.
Jest to malownicze miejsce, z którego bije jakaś tajemnicza moc. I jest ona szczególnie wyczuwalna o zachodzie słońca...

Wchodzimy na Wzgórze Tara.

W dawnym kościele mieści się turystyczne centrum informacyjne. Można się w nim wiele dowiedzieć o Wzgórzu Tara.

Wysoki krzyż na Wzgórzu Tara.

Tak zwany "grobowiec korytarzowy" na Wzgórzu Tara.

Obiekty na Wzgórzu Tara są rozmieszczone na dużej przestrzeni.Wzgórze Tara. Lia Fáil - wielki kamień z Fáil. Jest on również nazywany "Kamieniem Koronacyjnym Tary" lub "Kamieniem Przeznaczenia".

Cmentarz przy Wzgórzu Tara.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz