środa, 16 kwietnia 2014

Praga, Kutná Hora - listopad 2013 (Czechy)

Czeska Praga (Praha) bardzo mnie przyciąga. To mógłby być mój drugi dom. A może nawet pierwszy... Jest w niej coś takiego swojskiego. Oczywiście nie mówię o turystycznych trasach. Choć i tam znajdziemy coś naszego, nietkniętego...

Tym razem z polskiego Wrocławia do stolicy Czech jedziemy zwykłymi drogami. Omijamy autostrady, bo oszczędzamy na winiecie. Takie chwilowe skąpstwo. Nie spieszymy się. Oglądamy tradycyjne widoki państwa środkowoeuropejskiego. Małe miasteczka i wioski, które w zwykły listopadowy dzień wyglądają bardzo przeciętnie. Jesteśmy wszędzie i nigdzie... Do Pragi jedziemy około 7 godzin.

Naszą bazą noclegową na te kilka dni w stolicy Czech jest botel "Racek" (ul. Podolské nábřeží). Ten hotel na wodzie nie ma wysokiego standardu. Ciasne pomieszczenia i poczucie dużej wilgoci mogą obniżać komfort osobisty, ale cena za noc i zawarte w niej śniadanie rekompensują te niedostatki. Chociaż tamtejszy poranny posiłek nie należy do wyszukanych uczt - duży wybór produktów, ale bardzo płaskie smaki.
Botel ten polecam dla osób niewymagających. Trochę oddalony od centrum miasta pozwala odetchnąć po dniu pełnym wrażeń, a przy okazji można zobaczyć inną twarz Pragi. Tą zwyczajną...
Samochód zostawiamy na parkingu należącym do hotelu. Po Pradze poruszamy się komunikacją miejską i na piechotę. W botelu "Racek" spędzamy 3 noce. Sprawdzić ceny i zarezerwować w nim nocleg można przez:

www.hostelworld.com

Listopadowa pogoda nie sprzyja spacerom. Jesienne kolory już trochę wyblakły, więc jest trochę ponuro. Nasze wędrówki praskimi ulicami prowadzą w różne nietypowe miejsca. Mają one związek z pracami Davida Černego. A przy jego dziełach pogoda nie jest aż tak ważna.
David Černý jest znanym czeskim artystą. Jego kontrowersyjne prace mają zmuszać odbiorców nierzadko do intensywnego myślenia - we współczesnym świecie często tego brakuje. Instalacje, pomniki, rzeźby Černego bywają irytujące i obrazoburcze. Ale tylko tak obecnie można pobudzić ludzkie szare komórki. W odbiorze tych prac ważny również jest dystans do siebie i do otaczającej rzeczywistości oraz poczucie humoru.

Czeskie drogi...

Praga. Botel "Racek" - nasz pokój.

Botel "Racek" - nasza łazienka.

Botel "Racek" - korytarze i miraże...

Botel "Racek" - recepcja.

Botel "Racek" - wejście na pokład.

Botel "Racek" i rzeka Wełtawa.

Praga. Idziemy do centrum miasta...

...brzegiem Wełtawy.

Praga. Hradczany ponurą listopadową porą.


Praga. Złota Uliczka na Hradczanach...


Złota Uliczka wieczorową porą to wyjątkowo klimatyczne miejsce.Nocna panorama Pragi.


Praga. "Sikający", autor David Černý. Leitmotiv naszej podróży.Anna w Pradze na Dominikanie.

Praga. Tereny otaczające siedzibę Czeskiej Telewizji.

Praga. Siedziba Czeskiej Telewizji.
Praga. Stacja metra "Jiřího z Poděbrad".


Praga. Wieża telewizyjna Žižkov. Znajdują się na niej rzeźby ogromnych niemowlaków ("Niemowlęta", autor David Černý). Wieża góruje nad dzielnicą Žižkov.


Praga. Cmentarz Żydowski obok wieży telewizyjnej Žižkov.


Wieża telewizyjna Žižkov.


Kuchnię czeską najlepiej smakować w małych ukrytych gospodach, barach, gościńcach itp.


Dworzec kolejowy "Praga Główna".

Praga. Pomnik św. Wacława i Muzeum Narodowe na placu Wacława.

Praga. Plac Wacława.

Praga. Pałac Lucerna (ul. Štěpánská).


"Koń", autor David Černý. Rzeźba znajduje się w Pałacu Lucerna.

Wnętrze Pałacu Lucerna.

Praga. "Wisielec", autor David Černý (ul. Husova).

Praga. "Embrion", autor David Černý (ul. Anenská).


Praga. Most Karola.

Praga. "Sikający", autor David Černý (ul. Cihelná).

Szybka nauka języka czeskiego, bo głód doskwiera...

...I na kolację jemy zestaw obowiązkowy.

Praga. Nad brzegiem Wełtawy.

Praga. Gdzieś w dzielnicy Zlíchov...


Praga. Kościół św. Filipa i Jakuba (dzielnica Zlíchov).

Praga. "MeetFactory" - centrum sztuki założone przez Davida Černego (ul. Ke sklárně).

"Mięso", autor David Černý (fasada "MeetFactory").
Praga. "Nogotyłki", autor David Černý. Instalacja ta prezentowana jest w galerii "Futura" (ul. Holečkova).Galeria...

..."Futura".

Praga. Ulica Holečkova - środkowa kamienica to wejście do galerii "Futura".Praga. Pomnik poświęcony ofiarom komunizmu na wzgórzu Petřín.


Praga. Kolejka na wzgórze Petřín...
Praga. Wieża widokowa na wzgórzu Petřín. Wybudowana w 1891 roku jako kopia wieży Eiffla.Praga. "Quo Vadis", autor David Černý. Rzeźba ta znajduje się na terenie Ambasady Niemiec (ul. Vlašská).

Praga. Ambasada Niemiec.
Praga. Oblegani...

..."Sikający", autor David Černý (ul. Cihelná). Tuż obok znajduje się...

...Muzeum Franza Kafki.
Praga. Most Karola, Wełtawa i żółte pingwiny.

Praga. "Niemowlęta", autor David Černý (wyspa Kampa)...


Praga. Muzeum Kampa, czyli galeria sztuki współczesnej.
Praga. Hradczany.

Praga. Ratusz Staromiejski na Rynku Staromiejskim.

Zegar astronomiczny "Orloj" znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.

Praga. Rynek Staromiejski...Praga. Tunele metra...


Nasz listopadowy pobyt w czeskiej Pradze dobiegł końca. Gdzieś tam, na końcu dnia majaczy polski Wrocław, lecz my się nie spieszymy. 65 kilometrów na wschód od stolicy Czech leży miasto Kutná Hora. Bardzo ważne historycznie miejsce, które w średniowieczu było drugim co do wielkości miastem w Czechach. Swój rozwój w dawnych wiekach zawdzięcza głównie okolicznym złożom srebra. Ten kruszec spowodował w owym czasie szybki rozwój miasta (XIII - XVI wiek). Obszar zabudowy oraz ilość mieszkańców dorównywała największym miastom ówczesnej Europy.
Kutná Hora zaczęła tracić na znaczeniu po tym jak Hiszpanie zaczęli przywozić na Stary Kontynent ze swoich amerykańskich prowincji ogromne ilości metali szlachetnych. Do powolnego upadku miasta przyczyniły się również wojny i wyczerpanie złóż srebra.
Obecnie Kutná Hora posiada wiele ciekawych zabytków architektonicznych i kulturalnych, ale jest bardzo zanieczyszczona spadkiem po epoce komunistycznej. Szare relikty socjalizmu straszą w wielu miejscach, lecz na szczęście nie zabiły do końca świadectw świetności tutejszej epoki srebra. Ponure przedmieścia przechodzą w zabudowę mieszaną (złote rodzynki w przeciętnym cieście), a centrum prezentuje nam wyjątkową architekturę, która w dawnych wiekach musiała być tutaj codziennością.

Szary listopadowy dzień nie jest dobrym czasem na zwiedzanie ładnych miasteczek. To raczej okres by penetrować stare cmentarze i zapomniane ruiny. Przy szybko zapadającym zmroku jesteśmy skazani na pośpieszną wędrówkę do przeszłości.
Kutná Hora ma miejsce, które idealnie nadaje się na ponurą jesienną aurę. To nasza główna atrakcja tego dnia. Kaplica Czaszek, czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych znajduje się w dzielnicy Sedlec (ul. Zámecká). Zgromadzone tu ludzkie szczątki (ponad 40 tysięcy osób) to ofiary epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Niesamowicie dołujące miejsce, które w jakiś chorobliwy sposób fascynuje. Ulotność dawnych żyć zaklęta w martwych oczodołach czaszek. Ludzkie istoty pozbawione miękkiej tkanki są świadectwem swoich ostatecznych cierpień. Zbłąkane dusze opowiadają swoje historie niesłyszalnym szeptem...

Przy zapadających ciemnościach zwiedzamy stare miasto Kutnej Hory. Tutaj największe wrażenie robi na nas kościół św. Barbary. Jego charakterystyczna bryła wywołuje liczne dziwne skojarzenia, przez co na długo pozostaje w pamięci.

W późnych godzinach wieczornych ruszamy w stronę czesko-polskiej granicy. Z żalem żegnamy czeskie drogi... Zaczyna się nerwowa podróż po polskiej rzeczywistości...

Kutná Hora na obrzeżach centrum...

Czeska kuchnia nie należy do najzdrowszych. Ma ciekawe smaki, ale nie jest jakoś wybitna. W małych ukrytych gospodach, barach i gościńcach można na własnym podniebieniu przekonać się o jej walorach. Najlepszą rzeczą w czeskiej kuchni jest piwo. Myślę, że każdy doceni jego smak. Szczególnie w takim miejscu jak to powyżej.

Kutná Hora. Kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec.


Kutná Hora. Kaplica Czaszek, czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych (ul. Zámecká).

Kutná Hora. Kościół cmentarny Wszystkich Świętych składa się z dwóch części: górnej i dolnej. To w dolnej części zgromadzone są szczątki ponad 40 tysięcy osób. Zwiedzanie kościoła kosztuje 3,30 EUR.

Kościół cmentarny Wszystkich Świętych - wnętrza...


Kościół cmentarny Wszystkich Świętych - część górna...


Kościół cmentarny Wszystkich Świętych - wejście.

Spacer do centrum Kutnej Hory...


Kutná Hora. Hrádek - szlachecki zameczek. Pierwotnie była to wieża wchodząca w skład miejskich fortyfikacji.

Kutná Hora. Kolegium jezuickie...


Panorama Kutnej Hory. W oddali widać kościół św. Jakuba.

Kutná Hora. Kościół św. Barbary...Kutná Hora wieczorową porą...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz