niedziela, 2 lutego 2014

Srebrna Góra - lipiec 2013 (Polska)

Srebrna Góra to wioska położona w głębokiej, wąskiej dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich. W dawnych wiekach było to strategiczne położenie na tych ziemiach i dlatego w XVIII wieku król pruski Fryderyk Wielki nakazał wybudować w tym miejscu twierdzę. Mimo, że twierdza ta swoje lata świetności ma już za sobą, to wciąż należy do największych tego typu obiektów w Europie.

Dojazd do Twierdzy Srebrnogórskiej jest dobrze oznakowany. Samochód można zostawić na kilku płatnych parkingach w okolicy (cena około 7 PLN). Potem 1 km na pieszo pod górę i stoimy przed głównym fortem - Donżonem. Jest to jedyny oficjalne udostępniony obiekt Twierdzy Srebrnogórskiej. Pozostałe jej forty i bastiony są dostępne nieoficjalnie - mniej lub bardziej...
Fort Donżon zwiedza się z przewodnikiem. Nas oprowadza Dominika Kulak. Ubrana w strój z epoki robi to po mistrzowsku. Bogata w wiedzę o tym miejscu ani przez chwilę nie pozwala się nudzić i zręcznie aktywizuje oprowadzane osoby do czynnego uczestniczenia w procesie poznawczym.
Czas zwiedzania: około 1 godz. Koszt: 15 PLN.

Okolice Srebrnej Góry są bogate atrakcje turystyczne. Przede wszystkim są to zabytki architektoniczne, położone w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody. Na pewno trzeba zobaczyć wiadukty, które pozostały po Kolei Sowiogórskiej oraz pozostałe obiekty Twierdzy Srebrnogórskiej (m.in. Fort Ostróg).

Wieś Srebrna Góra jest ładnym miejscem. Odnowione centrum przypomina bardziej małe miasteczko, ale nie powinno to dziwić. W czasach swojej świetności, gdy okolice te obfitowały w kopalnie srebra, Srebrna Góra prawa miejskie uzyskała już w XVI wieku. Lecz po pewnym czasie wydobycie złóż zaczęło być nieopłacalne i miasto zaczęło podupadać...

Mała Przełęcz Srebrna - tu zostawiamy samochód i idziemy w stronę Fortu Donżon.
Wejście do Fortu Donżon.

Dziedziniec Fortu Donżon oraz jego koronę zwiedzamy na chwilową własną rękę - jest to oczekiwanie na trasę właściwą (z przewodnikiem).I zaczynamy zwiedzanie właściwe. Przewodnik: Dominika Kulak.

Wiadukt Srebrnogórski - pozostałość po Kolei Sowiogórskiej.Wiadukt Srebrnogórski - po torach kolejowych nie ma śladu.


Fort Ostróg.


Mała Przełęcz Srebrna - parking.


Srebrna Góra...

...zabudowania centrum.


Srebrna Góra - przystanek autobusowy w centrum.

Srebrna Góra - część staromiejska. Dwa zabytkowe kościoły i...

...kamieniczki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz