piątek, 31 stycznia 2014

Zielona Góra, Drzonów, Bytom Odrzański - lipiec 2013 (Polska)

Zielona Góra

Lipcowa Zielona Góra nie do końca jest taka zielona. Lato to tutaj bardzo kolorowa pora roku. Odnowione kamienice starego miasta cieszą oczy, a wieczorne powietrze wypełnione jest zapachem sosnowego lasu. Osoba, która żyje na co dzień w bardzo dynamicznej przestrzeni, może tutaj na chwilę zatrzymać zmysły i poddać się beztroskiemu przemijaniu. Warto choć przez chwilę poczuć się zielonogórzaninem.
Ale...
Dłuższe przebywanie w zielonogórskim otoczeniu może doprowadzić do lekkiego marazmu. Kameralność tego miasta jest przyciągająca, lecz da się tutaj wyczuć jakąś bojaźń i nieufność wobec "obcych" osób. Rzuca się w oczy również dziwny snobizm i obnoszenie się z "lepszym" sytuowaniem materialnym. Widać to szczególnie w miejscach, gdzie "trzeba się" pokazywać (np. centrum handlowe "Focus Mall").

Bachusik na łabędziu... Zielona Góra znana jest z wina. A wino to Bachus. Jego wyimaginowane dzieci to zielonogórskie bachusiki. Ich szlakiem można zwiedzić najciekawsze miejsca w Zielonej Górze.Kościół Najświętszego Zbawiciela.Plac Bohaterów.


Ewangelicko-Augsburski Kościół Jezusowy.


Plac Bohaterów.
"Muzeum Ziemi Lubuskiej". Najciekawszy dział to ten dotyczący historii Zielonej Góry. Koszt zwiedzania: 6 PLN.


Świątynia Kościoła Polskokatolickiego.


Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego.Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Fragment murów obronnych.

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda.
Ratusz na Starym Rynku.
Wieża Łaziebna (Głodowa).


Konkatedra św. Jadwigi.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drzonów

Drzonów to mała wioska położona na zachód od Zielonej Góry. Znajduje się tu "Lubuskie Muzeum Wojskowe" - obiekt naprawdę warty zobaczenia. Jego obszar i ilość prezentowanego sprzętu robi wrażenie. Głównym budynkiem muzeum jest XIX-wieczny pałac. Wystawione są w nim mniejsze eksponaty (mundury, wyposażenie osobiste, broń ręczna itp.). Na wolnym powietrzu, w parkowej scenerii, stoi sprzęt ciężki: czołgi, transportery opancerzone, samoloty, helikoptery itd. Wstęp: 8 PLN (plus 3 PLN do pawilonu ekspozycyjnego).
Dojazd do Drzonowa z Zielonej Góry odbywa się wśród leśnych krajobrazów. Jest to przyjemna podróż, którą warto przebyć bliżej natury - na przykład na rowerze. Samochód ogranicza doznania...

Drzonów. "Lubuskie Muzeum Wojskowe" - XIX-wieczny pałac jako główny budynek.

"Lubuskie Muzeum Wojskowe" - wnętrza głównego budynku.


"Lubuskie Muzeum Wojskowe" - tereny wystawowe na powietrzu."Lubuskie Muzeum Wojskowe" - pawilon ekspozycyjny.------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bytom Odrzański

Jadąc z Zielonej Góry do Wrocławia zatrzymujemy się w Bytomiu Odrzańskim. Jest to intrygujący przystanek. Zastajemy tu odnowiony Rynek i postępującą rewitalizację starego miasta. Również nabrzeże Odry cieszy wzrok nowością i kolorową barwą roślinności.
Bytom Odrzański to specyficzne miejsce. Niecałe 10 minut zajmuje nam spacer z mieszczańskiego Rynku na pola i łąki otaczające miasto. Prawie jak w średniowieczu. Dzięki temu, możemy poczuć tu powiew wieków minionych, zaklęty w małych miejskich rewirach.


Bytom Odrzański - Rynek i Ratusz.

Kamieniczki na Rynku.

Port nad Odrą.


Odrzańskie nabrzeże.Ponownie Rynek.
Jeszcze kilka rzeczy zostało do zrobienia...

Stacja kolejowa "Bytom Odrzański".Bytom Odrzański - panorama miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz