czwartek, 18 października 2012

Międzyrzecki Rejon Umocniony - sierpień 2012 (Polska)

Wyprawa do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego na ośmiogodzinną wędrówkę podziemnymi korytarzami. Tak długie przybywanie pod powierzchnią ziemi dostarcza naprawdę wiele ciekawych wrażeń, tym bardziej że otoczeni jesteśmy ponurymi ścianami skrywającymi tajemnice zapomniane... Przechodzimy około 15 kilometrów, mijając różne struktury nadgryzione zębem czasu. Może kiedyś zdecydujemy się na jeszcze dłuższe przebywanie w tym kompleksie, z noclegiem włącznie. Jest to bardzo kusząca perspektywa...

Dojazd... My jedziemy od strony Zielonej Góry drogą nr 3. Za Świebodzinem pojawiają się duże tablice informacyjne, których nie da się przeoczyć. Prowadzą nas one do Kaławy, w której skręcamy w lewo i jedziemy do Pniewa. Na końcu tej małej wioski znajduje się cel naszej podróży.

System korytarzy w Pniewie jest naprawdę warty zobaczenia. U góry lasy, łąki, pola, a 30 metrów pod ziemią wiją się kilometrami betonowe tunele pełne tajemnic... i nietoperzy. Dla zainteresowanych szczegółami polecam oficjalną stronę Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy:

www.bunkry.pl

W drodze powrotnej odwiedzamy jeszcze dwa obiekty należące do południowego odcinka MRU: ukryte głęboko w lesie bunkry Pz.W. 598 i Pz.W. 589. Odnaleźć je można jadąc leśnymi drogami wzdłuż kanału Ołobok - między wioskami Przetocznica i Bródki.

Pniewo. Budynek gdzie kupisz bilety do MRU.


Małe muzeum MRU.

Miejsce zbiórki.

Pz.W. 717 - wejście do podziemi MRU.

Pz.W. 598.

Pz.W. 589.
1 komentarz: