sobota, 8 października 2011

Okolice Sulechowa - wrzesień 2011 (Polska)

Pierwszy weekend września 2011 roku spędzamy na rowerach w krainie lasów i łąk lubuskich. Nasza podróż zaczyna się w Sulechowie. Wyjeżdżamy z tego miasteczka drogą nr 278. Trzymamy się cały czas czarnego szlaku. Mijamy Kruszynę i Obłotne, aż docieramy do sosny "Waligóra". Jest to najgrubsza sosna w Polsce (obwód: 625 cm).
Z czarnego szlaku wskakujemy na zielony i jedziemy lasem w stronę Klępska. Mijamy wiadukt kolejowy nieczynnej linii "Sulechów - Wolsztyn" i jesteśmy w Klępsku. Tutaj oglądamy zabytkowy, drewniany kościół z końca XVI wieku. By wejść do środka trzeba zadzwonić po przewodnika. Nie mamy na to czasu, więc ruszamy dalej. Może następnym razem, bo sam kościół i jego okolice są warte bliższego poznania.
Naszym kolejny celem jest wieś Kalsk. Aby do niej dojechać musimy przejechać przez Łęgowo i Buków. W Kalsku oglądamy kościół z XVI wieku - tylko na to pozwala nam czas. Robimy krótką przerwę na kawę i jedziemy do Kij.
Bardzo blisko położone względem siebie wsie: Kije i Głogusz - to chyba najbardziej tajemnicze miejsca na naszym szlaku tego dnia. Jest to obszar, na którym rozegrała się jedna z największych bitew wojny siedmioletniej. W 1759 roku wojska Prus starły się z oddziałami carskiej Rosji. Jednym z nielicznych niemych świadków tamtych wydarzeń jest prasłowiańskie grodzisko znajdujące się w Kijach.
Do Sulechowa wracamy przez Mozów. Jedziemy szutrową drogą pośród zaoranych pól, na horyzoncie majaczy Zielona Góra, a w powietrzu unosi się zapach ropy naftowej, która jest wydobywana w pobliskiej małej kopalni.

Województwo lubuskie ma wiele bardzo ciekawych atrakcji turystycznych, godnych bliższego poznania ze względu na swoją unikatowość i oryginalność. Niestety, infrastruktura turystyczna leży i kwiczy. Szlaki są fatalnie oznakowane, drogi rowerowe nie są przystosowane do jazdy rowerem (piach i pofalowane "kocie łby"), przewodniki to chyba białe kruki, oferta map tego regionu mizerna, "informacja turystyczna" prawie nie istnieje - są "tablice informacyjne" i tylko z nich można czerpać jakąś wiedzę... Ale z drugiej strony, może to dobrze. Dzięki temu zostało jeszcze wiele do samodzielnego odkrycia...

Wyjeżdżamy z Sulechowa.
Śniadanie w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody...


Sosna "Waligóra".

Wiadukt kolejowy nieczynnej linii "Sulechów - Wolsztyn".Kościół w Klępsku.

Pomnik poświęcony mieszkańcom Klępska poległym w czasie I Wojny Światowej.Pomnik poświęcony mieszkańcom Łęgowa poległym w czasie I Wojny Światowej.


Kościół w Łęgowie.


Stacja kolejowa "Łęgowo".


Kościół we wsi Buków.

Pałac rodziny "von Sydow" w Kalsku. Obecnie siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Kościół w Kalsku.

Kalsk. Restauracja "Przystań". Kawa taka sobie - obsługa również...


Budowa drogi ekspresowej S3. Między Kalskiem a Kijami.Nieczynne torowisko linii kolejowej "Sulechów - Świebodzin".


Nieczynna stacja kolejowa "Głogusz-Kije".

Głogusz.Wjeżdżamy na tereny gdzie w 1759 roku miała miejsce Bitwa pod Kijami.Kije. Młyn nad brzegiem strumienia "Rakówka".

Tą drogą odbywał się przemarsz oddziałów pruskich nacierających na wojska rosyjskie.

Grodzisko prasłowiańskie (okres: 600 - 950 n.e.).

Kościół we wsi Kije.Między Kijami a Mozowem.


Kopalnia ropy naftowej "Kije".2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa wycieczka na rowerkach :) Dla nas są to znane okolice, ale warto jeszcze raz sobie popatrzeć i po wspominać :) Zapraszamy również do odwiedzenia naszego BLOGa :)

  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza mi się odwiedzać Waszego bloga, bo mam sentyment do okolic Zielonej Góry. A nie jest mi ostatnio dane bywać w Waszych rejonach. Wasz blog jest moim lubuskim oknem :)

   Do zobaczenia na szlaku...! :)

   Usuń